Polska Extraligan
Gorzow – Torun
En tung kväll för Adrian Miedzinskis moderklubb Torun som tappade serieledningen efter storförlust borta mot Gorzow. Adrian skrapade ihop 12 poäng trots att han råkade ut för diverse elakheter på banan. Krzystof Kasprzak försökte i ett heat sparka Adrian på rakan, samma förare tvingade senare under tävlingen mer eller mindre Adrian att köra “på staketet” och dessutom ramla hårt i första kurvan när hans lagkamrat Darcy Ward fick en stoppsladd. En annan varg som visade upp storform var hemmaföraren Tomasz Gapinski som vann 3 av hans 4 första heat och sedan ta sista platsen i sista heatet.
Adrian Medzinski: 12 poäng (1, 3, R, 3, 2, 3)
Tomasz Gapinski: 11 poäng (3, 3, 2, 3, 0)
Gnezio – Leszno
En knapp vinst för Leszno på bortaplan var knappast Grzegorz Zengotas förtjänst som idag inte lyckades få med sig en enda pinne hem.
Grzegorz Zengota: 0 poäng (0, N, 0, N)
Czestochowa – Rzeszow
Nicki Pedersen var den enda som kunde åka hem från Rzeszow utan att skämmas för sitt resultat, trots 2 uteslutningar så lyckades Nicki skrapa ihop 11 av lagets 33 poäng.
Nicki Pedersen: 11 poäng (3, x, 2, 3, 3, x)
SEC, Europamästerskapen
En stabil andraplats av Nicki får vara ett godkänt resultat i den 4 deltävlingar långa europamästerskapet som sänds på Eurosport.
Nicki Pedersen: 12 poäng (2, 3, 2, 3, 0, 2), tvåa i finalen
Resulat från i Fredags från England och Danmark kommer under morgondagen.
Källa: aktuellspeedway
//Calle Waller